Новини
Фото лікує. І – безліч разів
Лис 2, 2022

– Перш ніж погодитись працювати з клієнтом чи клієнткою, я зазвичай обов’язково маю просто поспілкуватися з людиною, випити з нею кави, – розповідає про деталі своєї роботи Дарія Бедернічек, фотохудожниця зі Львова, яка бере участь в Артрезиденції «Аура міста».

І зізнається: іноді від роботи доводиться відмовитись ще до її початку. Так буває в тих випадках, коли людина – потенційний клієнт чи клієнтка – відверто не любить і не приймає себе. Це ті випадки, коли задоволення, радість від процесу роботи та її результату неможливі як такі.

…Проте у випадку з «Аурою…» все було інакше.

Так, і кава була, й спілкування було – але вже в процесі роботи, у процесі фотозйомки. Тестувати ж моделей на предмет ставлення до себе чи до процесу фотозйомки потреби не було – всі відверто насолоджувались процесом і з нетерпінням очікували на його результат.

На фотосесію прийшли жінки різного віку, представниці різних професій, переселенки з дуже різних регіонів України. Юні дівчата й бабусі, студентки й ті, хто має понад 25 років записів у трудових книжках; ті, хто мандрує Україною з 2014 року, й ті, кого війна вижбурнула з дому вперше у лютому 2022 року…

Об’єднувала їх (тобто нас) з одного боку, спільна біда… З іншого ж – бажання бачити себе самих красивими. І сильними. Й витривалими. Й несподіваними. Бачити себе такими й очима фотохудожниці, й очима майбутніх глядачів, а головне – власними очима.

Серед тих, хто в «Аурі…» подивився на себе очима фотохудожниці, була і авторка цього тексту. Отже, далі – суб’єктивно, від першої особи.

…Перше: вкотре переконалась – варто довіряти професіоналам. От як у випадку з лікарем, адвокатом, психологом чи будь-яким іншим фахівцем – фотохудожнику просто треба довіритись… Дарія бачила мене вперше, і саме тому краще від мене бачила, як мене поставити, якою хусткою задрапувати, яку зробити підсвітку… Готових світлин ще не бачила – інтрига триває. Але ходять чутки, що вони красиві й несподівані.

Друге: професійна фотосесія лікує більше, ніж один раз. Бо терапією є і сам процес, і згодом – споглядання світлин. Справжній фотохудожник навіть за дуже короткий час навчить тебе любити своє тіло… Навчить дивитись хитрими чи ласкавими очима, посміхатись ліхтарику, випрямляти чи розслабляти спину, хвалитись – жестом – прикрасою чи прядкою волосся… А потім ти дивитимешся на результат і думатимеш: яка ж я красива…

Фотосесія «Відродження» від відомої львівської фотографині Дарії Бедернічек в рамках проєкту Артрезиденція «Аура міста» тривала у Сваляві два жовтневі дні. Результат від самого процесу вже лишив слід у душах тих, хто наважився взяти в ній участь. А результат у вигляді готових світлин буде незабаром.

Ті ж, кому вдалось на нього піддивитись краєчком ока, кажуть, що він… Ну, кажуть – слів бракує, щоб описати.

***

Артрезиденція «Аура міста» Арттерапевтична програма «Евакуйовані» реалізується громадською організацією  «Центр спільного розвитку «Дієва громада» за підтримки проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини.

Інші новини