Блоги
«Дієва громада» на два міста: як команда волонтерів допомагає Луганщині
Тра 22, 2022

Оксана Очкурова – двічі переселенка. Після бойових дій на Луганщині 2014 року її другим домом став Старобільськ. Але війна наздогнала Оксану і там. Як і тоді, жінка не склала руки і продовжує допомагати не лише старобільчанам, а всій Луганщині.

«Як і 2014 року я не бачу перспективи залишатися на тимчасово окупованій території. Ні роботи, ні розвитку, ні безпеки. Усе це десь я вже бачила. Дежавю просто. Тому зі своєю сім’єю ми знову вимушені переселенці. Щоправда тепер на Закарпатті», – каже Оксана Очкурова.

Створили організацію

Приїхавши до Старобільська вісім років тому, навколо себе Оксана зібрала таких же активних та креативних дівчат-переселенок. Разом з ними вони створили громадську організацію «Центр спільного розвитку “Дієва громада”, яка є однією із активних учасників громадського життя Старобільщини та Луганської області. На той час, це єдина в місті та перша в області організація, створена переселенцями.

Засновуючи громадську організацію, ініціатори передусім ставили завдання захисту прав ВПО, допомоги в адаптації людей до нових умов проживання, ця мета згодом переросла в стратегічні напрямки:  просвітництво, активізація та об’єднання громади, соціальний захист та сталий соціально-економічний розвиток регіону.

Але найбільше, мабуть, громадську організацію «Дієва громада» запам’ятали, як організаторів справжніх культурних видовищ на Старобільщині протягом багатьох років. Це і велофестиваль «Sherwood weekend», і «Арт-резиденція «Аура міста» і багато іншого.

Також завдяки ГО «ЦСР «Дієва громада» у місті з’явився перший вільний простір – «STB city hub». Він виконував функцію офісу ГО та був місцем збору та розвитку активістів, волонтерів, молоді, гостей міста.

«Діє» на Закарпатті

Але тепер фактично і фізично офіс знаходиться на Закарпатті разом з частиною команди та її керівницею. Звідти жінка продовжує керувати громадською організацією та допомагає жителям Сходу України. 

«Тут, ми познайомилися з чудовими людьми, які разом з нами доставляють гуманітарні вантажі на Схід України. Ми збираємо та закуповуємо для людей продукти харчування, засоби гігієни, підгузки для дітей та дорослих, необхідні медичні препарати, питну воду, дитяче харчування. Вже, разом здійснили чотири доставки гуманітарного вантажу на Луганщину. Зараз це Сєвєродонецьк та Лисичанськ, можливо наступна поїздка буде у  Харківському напрямку», – пояснює волонтерка.

Оксана розповіла, що їхні волонтери привозять гуманітарку до волонтерських центрів, релігійних громад, де фасують та роздають допомогу всім нужденним. Іноді самі волонтери доставляють адресно допомогу по підвалам та бомбосховищам в яких  мешкають люди.

«Крім того, ми допомагаємо евакуюватися. Наші волонтери забирають з собою охочих до Дніпра, або іншого регіону України. За цей час нам вдалося доставити в безпечні місця  127 людей. На жаль, з кожною поїздкою охочих виїжджати все менше. На почату травня лише семеро жителів Луганщини обрали для себе безпеку» – із сумом каже жінка.

Це лише частина тієї важливої роботи, яку Оксана, її команда та партнери роблять під час війни.

Забезпечували інсуліном та іншими життєво необхідними ліками

Ще на початку бойових дій дівчата почали допомагати місцевим жителям Старобільська. Поки це було можливо, вони займалися доставкою важливих лікарських препаратів. Зокрема, інсуліну для дітей та дорослих, гормонів щитовидної залози, протипухлинних препаратів та багато інших.

“Ми зрозуміли, що це велика проблема. Сотні людей, зокрема дітей залишилися без життєво необхідних ліків. Мало того, що аптеки закриті, так ті, що працюють швидко стали порожніми, навіть зеленки не було. Кожного дня ми отримували дзвінки і повідомлення про те, що треба рятувати дитину або пенсіонера. Тому, аби більш оперативно реагувати на запити тяжко-хворих людей, ми створили гугл-форму, в якій люди залишали свій запит на лікарські препарати. За короткий термін отримали майже 500 заявок. Зконтактували з головним лікарем Старобільської багатопрфільної лікарні Романом Чередніченко та почали закуповувати ліки у Дніпрі. Завдяки цієї співпраці, місячну дозу лише інсуліну отримали 26 дітей та 150 дорослих. Такі важливі ліки, як Еутірокс, Л-тироксин ми змогли доставляти старобільчанам та переселенцям, допоки не почалися обстріли цивільних автобусів і проїзд на цю територію став не можливим…», – пояснює Оксана.

Навіть будували

У Старобільську, на жаль, не обійшлося без руйнувань житлового сектору. Рано вранці 25 лютого десятки сімей тимчасово залишилися без даху над головою, коли ворожі снаряди прилетіли на кв. Ватутіна та вул. Старотаганрогську. У час, коли в місті закрилися магазини та переставали працювати будівельні організації, на допомогу знову прийшла “Дієва громада”.

З листопада 2021 року «Дієва громада» втілювала проєкт “Допомога завжди поруч”, який був направлений на підтримку соціальної сфери Старобільської громади. Ми зрозуміли, що через військові дії подальше втілення проєкту неможливе, тому звернулися до донорської організації GIZ аби внести зміни в реалізацію проєкту та допомогти старобільчанам, які опинились у біді”, – розповідає Оксана.

Так, громадська організація замовила у приватного підприємця послуги з виконання будівельних робіт. За словами Оксани Очкурової, за кошти донора було придбано будівельні матеріали: шифер, поліетиленова плівка для вікон, деревина, гідроізоляційна мембрана та інше.  Усього було закуплено товарів на суму 148 тисяч гривень.

«У гуртожитку на кварталі Ватутіна зробили заміну покрівлі та оббили поліетиленовою плівкою вікна. А в будинку по вулиці Старотаганрогська повністю відремонтували дах, зробили гідроізоляцію, а  в необхідних місцях – кладку цегли. Будівельні роботи йшли трохи більше одного місяця. Радіємо, що вдалося допомогти людям» – говорить керівниця ГО.

Готують та підтримують

Волонтери продовжують свою місію – допомагають переселенцям, які  врятувалися із зон активних бойових дій. Вони готують гарячі обіди та випічку для сотень людей, зокрема жінок і дітей. На пасхальні свята волонтерки красили писанки та випікали паски. Закуповують солодощі для дітей аби якось їх потішити. Також дівчата реагують на базові потреби вимушених переселенців – знаходять та купують засоби гігієни, консультують  з різних питань  та просто вислуховують їх, що немало важливо в таких ситуаціях.

Ця допомога стає можливою завдяки багатьом небайдужим людям: членам та членкиням організації, волонтерам, благодійникам, які надсилають донати з Латвії та Америки, Польщі та Німеччини, і звичайно з України.

«За роки роботи у громадському секторі, ми здобули десятки контактів організацій та фондів, які сьогодні працюють над вирішенням гуманітарних потреб в Україні. Ми щиро вдячні їм за підтримку, яку вони надають, через нашу організацію жителям Луганщини.» додала Оксана.

Якщо маєте бажання та можливість допомогти організації виконувати свою місію, просимо донейтити на рахунок організації:

Для переказів у гривні від юридичних та фізичних осіб

ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада»

ЄДРПОУ 40306815

р/р  UA923047950000026005053723703

Банк платника: АТ КБ «ПРИВАТБАНК»

МФО: 304795

Призначення платежу: Благодійний внесок.

Для платежів у доларах можна використовувати PayPal

dievagromada@gmail.com

Ксенія Новицька

Фото надала Оксана Очкурова

Інше у блогах