Новини
Спільні традиції як основа сучасної єдності
Лис 30, 2023

Культурно-мистецька Ініціатива “Схід і Захід разом: традиції об’єднують” вразила Сваляву.

Наприкінці листопада, під час культурно-мистецької ініціативи “Схід і Захід разом: традиції об’єднують” місто Свалява вірувало в кольорах та враженнях. Захід, проведений за ініціативи ГО «Центр спільного розвитку «Дієва громада» та Старобільської РДА, із залученням партнерів: Старобільський гуманітарний хаб у м. Свалява, кав’ярня-кондитерська «Mirella Sweets Shop» (м. Свалява) за підтримки БО «БФ «Центр громадських ініціатив» в рамках проєкту «Розвиток громад Закарпатської області шляхом створення та підтримки діяльності діалогових консультативно-дорадчих платформ із інтеграції/інклюзії та розбудова їх мережі», зібрав дорослих та дітей для спільного святкування та обміну культурним досвідом.

Однією з ключових подій був майстерклас із приготування «Зелеківської зливанки» , відомої як частини нематеріальної культурної спадщини Луганщини (с. Зеликівка, Старобільський район), який у грудні 2022 року був включений до Національного переліку елементів НКС, а у листопаді 2023 року був пезентований на онлайн ресурсі «Віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини України». Учасники різних вікових груп долучилися до цього заходу, де не тільки готували разом, але й вивчали кулінарні традиції та історії страв.

Зливанку готували представниці двох різних регіонів – закарпатка Мирослава Голонич, відома в Сваляві кондитерка та луганчанка Любов Козиренко. Пані Любов є хранителькою нематеріальної культурної спадщини “Зелеківська зливанка”.

На початку майстеркласу було презентовано культурні традиції Старобільщини, потім учасників ознайомили з рецептурними складовими та процесом приготування, далі учасники майстер-класу поетапно опрацювали процес та відтворили автентичну ставу, відчувши усі тонкощі процесу приготування страви зі Сходу України.

Цікаві розповіді майстринь та їхні навички дозволили всім бажаючим відчути атмосферу та смак давніх традицій.

Маленькі учасники свята не залишилися осторонь, в цей день, для малечі було підготовано дитячу ігрову програму, майстер-класи та спортивні конкурси. Діти творчо виражалися та розвивали свої таланти під час майстерень “Ялинкові прикраси” та “Поробки із повітряного пластеліну”, азартно грали у командні ігри та наполегливо повторювали спортивні трюки, під пильним керівництвом тренера Стапана.

Важливою складовою заходу стала панельна дискусія “Міфи та реальність” , де учасники обговорювали, як давні традиції взаємодіють із сучасністю. Розмови велися про те, які цінності та обряди залишаються актуальними в сучасному світі. Учасники свята поділилися своїм баченням міфів та реальності. Панельна дискусія стала майданчиком для обговорення того, як зберегти традиції в умовах сучасного світу, як вони впливають на спільні цінності та згуртованість громади, та як можуть сприяти взаєморозумінню.

Цей захід став яскравим прикладом того, що об’єднання різних традицій може позитивно вплинути на культурну різноманітність та функціональність спільноти. Мистецька ініціатива “Схід і Захід разом” не тільки підкреслила різноманіття, але й дала можливість кожному відкрити для себе красу і різні культури.

Важливим аспектом заходу була активна участь не тільки місцевих жителів, але й переселенців, ця спільність створила особливу атмосферу толерантності та взаєморозуміння. Історії та традиції Луганщини та Закарпаття об’єдналися з тими, що складає багатство українського різноманіття.

Наприкінці заходу, всі присутні були запрошені на пригощання власноруч виготовлених страв: зелеківської зливанки, закарпатської каші та разних смаколиків.

Даша (8 років): Сьогодні, супер день! Стільки розваг, стільки дітей, що очі розбігаються, ще й пригостили смачненьким.

Євгенія (35 років, ВПО): Дякуємо щиро за все що ви робите! За ваш час, ваши сили і нерви! Такі заходи потрібні нам та нашим дітям, як ковток свіжого повітря. Ви неймовірні!

Захід вийшов далеко за межі розважального та став чудовим прикладом того, як різноманітність може згуртовувати та об’єднувати. Кожен, хто брав участь, отримав можливість відчути себе частиною великої спільноти, де традиції залишаються містом між минулим та сучасністю.

Оксана Очкурова (голова ГО ЦСР “Дієва громада”): Такий захід надихає до подальших ініціатив, спрямованих на підтримку культурного розвитку та взаєморозуміння в громаді. Крок за кроком, такі події роблять світ теплішим та більш гостинним, даруючи кожному можливість потрапити в багатий світ традицій і розуміти, що того що нас об’єднує більше, ніж того, що розділяє.

#Network#Security#SocialCohesion

#Мережа#Безпека#СоціальнаЗгуртованість#ДієваГромада

Інші новини