Блоги
Що таке творчість
Гру 14, 2021

Творчість – «шо воно ото?» як казала одна не дуже  «вчена»  громадянка.

З чим асоціюється в нас слово «творчість»?  З томами книжок , що написав видатний письменник?  З художньою галереєю, де на стінах висять шедевральні ( і не дуже ) полотна? Із скульптурами у парку? З вишитими  рушниками, чи різбленням по дереву?

А в мене, наприклад, слово «творчість» асоціюється ще і з важким металопластиком камери у руках, з сидінням за компьютером, з маніпуляціями над світлом та тінями у фотостудії.

Але ні, панове , це ще не все, і далеко не все, що може вважатися ТВОРЧОСТЮ. ТВОРЧІСТЬ – це набагато ширше.

 Визначення :     ТВОРЧІСТЬ – ЦЕ СТВОРЕННЯ ЧОГОСЬ НОВОГО, ШЛЯХОМ ЗМІНИ СТАРОГО ЧИ ЗАГАЛЬНО ПРИЙНЯТОГО.

Точніше не скажеш. Бо творчість не може базуватися на порожньому місті, бо з «нічого» не зробиш нічого… Для творчості потрібна творча база, матеріали, ідея, що ми саме робимо і для чого, мета в кінці кінців . І тут виникає питаннячко, а ЩО САМЕ СЛІД ВВАЖАТИ ТВОРЧІСТЮ?  І НА ЯКОМУ ЕТАПІ ПОЧИНАЄТЬСЯ «САМОРЕАЛІЗАЦІЯ» ЛЮДИНИ?

Ось «піраміда Маслоу», її створили і продвигають у світ  шановані теоретики.  Що вона нам , вибачте, «втюхує»?

Що спочатку треба ВИЖИТИ, потім ОБЛАШТУВАТИ ПОБУТ.

А ТВОРЧІСТЬ – вона там , десь нагорі, аж після розваг. І там же скромненько САМОРЕАЛІЗАЦІЯ?

А що,  на етапі виживання  творчості не було? Що, не спробував хтось перший ЗМІНИТИ  форму простого вогнища і зробити першу, нехай і примітивну піч? Або , коли голі люди почали мерзнути, хтось  додумався не  спочатку просто  грітися під шкурами вбитих та з’їдених тварин? А потім хтось, можливо їнший, може через 300 років, може пізніш,  спробував,  загорнувшись у шматки таких шкур вийти на вулицю з тепленької печери. І це що, не був перший дизайнер? Бо сучасні дизайнери роблять те ж саме – вони закривають людське тіло від зовнішньої середи  різними фасонами тканини. А вже далі, під час облаштування побуту, перші умільці почали робити з підручної сировини всіляке знаряддя від палиці – копалки та кам’яного рубила , до металевих ножей та сокир. І  ті умільці стали майстрами і самореалізувалися в тому , бо почали робити це для інших за якусь винагороду. І що не можемо їх вважати за первісних інженерів – конструкторів  та фахівців з обробки? Ну а перші малюнки про полювання  на мамонтів та інших звірів ?  Ще металу не було у побуті, ще одежа була з сирих шкур, а вже старалися первісні художники  відобразити фрагменти процесу. Що їх вело у цьому  – якісь первісні релігійні культи, бажання поділитися інформацією, чи навчити дітей тому що знали батьки? Скоріше всього – усе це разом. І що це не творчість на грані виживання? І чи не є це фактом навчання, тобто шляхом до якоїсь первісної САМОРЕАЛІЗАЦІЇ? Ой щось не так у головах панів теоретиків…

Михайло Світличний

Інше у блогах