Новини
РОБОТА З ГЛИНОЮ: МАЙСТЕР-КЛАС ВІД ОЛЕКСАНДРА ВИННИКА
Жов 12, 2022

…Тут панували галас і веселощі. Чому – важко сказати.

От ніби просто ліпили підсвічники з простої глини… Але тільки й було чути радісні вигуки та сміх.

– Мені дуже сподобалось, як Олександр пояснює, що і як треба робити, – щиро й захоплено каже 16-річний Антон, переселенець зі Старобільська.

Майстер-клас від художника з Харківщини Олександра Винника, який у рамках арт-резиденції «Аура міста» відбувся 11 жовтня в місті Свалява на Закарпатті, зібрав слухачів дуже різного віку: від тих, хто ще до дитячого садка ходить, до тих, хто дорослих онуків має.

Якщо описувати хід заняття в стилістиці покрокової інструкції, зробити треба було наступне: змочивши руки, взяти шматочок глини; сформувати «колобка»; сплющити його (знаєте, як для вареника); покласти на нього листочок з осіннього дерева й пройтись зверху качалкою; обрізати глину по контуру листочка; заліпити трохи вгору краєчки листочка; покласти його в тарілочку, щоб набув потрібної форми. А в тарілочці дні десь за два листочки висохнуть і остаточно перетворяться на підсвічники. Або на попільниці – все залежать від того, кому ви цей виріб зібрались подарувати.

Усе це робили під керівництвом досвідченого художника.

Щоправда, Олександр Винник, попри весь свій професіоналізм (а може, й завдяки йому) під час власного майстер-класу був швидше не ментором чи наставником, а наївною й відкритою до нового досвіду людиною, яка ніби разом з іншими засвоювала нові уміння.

Тим не менш, саме завдяки його поясненням дрібничок у технології роботи з глиною усі листочки вийшли без жодного браку.

А в дрібничках же ж вся суть: змочити руки треба зовсім трохи; розплющити спочатку руками, а потім качалкою «колобка» треба до стану не надто товстого й не надто тонкого «коржика» (7 – 10 міліметрів завтовшки), та так, щоб листочок на тому «коржику» вмістився повністю; придавити скалкою листочка до глини ані сильно, ані слабко; обрізати зайву глину максимально акуратно…

Жінки працювали з глиною вправно, адже звикли приблизно те саме робити з тістом. У декого виходило аж по два листочки – другий, вже набувши навички, робили з тієї глини, яку обрізали при виготовленні першого.

Олександр розповідав, що після висихання (в тарілочках, щоб виріб мав відповідну форму) готові листочки можна розфарбувати акрилом чи гуашшю (і знов-таки професійно зупинявся на деталях)…

Рештки матеріалу дехто забирав додому – щоб там перетворити глиняну масу ще на якийсь виріб.

Діти, склавши свої листочки в тарілочки, тим часом ліпили глечики та ще якісь предмети і навперебій просили Олександра покерувати цим процесом.

Гамір не вщухав, хоча при цьому всі один одного чули.

Не вщухав він і після того, як листочки й інструмент були прибрані – під час спільного чаювання.

Артрезиденція «Аура міста» Арттерапевтична програма «Евакуйовані» реалізується громадською організацією  «Центр спільного розвитку «Дієва громада» за підтримки проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини.

Інші новини