Скільки б цікавинок ти не проїхав під час цієї екскурсії, вона все одно називається «Екскурсія на озеро Синевир». Адже саме це заповідне диво природи в першу чергу в Карпатах вабить сюди туристів з усього світу.
У кожну пору року тут свої фарби.
Так, взимку тут їх дві – біла (гладь озера під шаром снігу) й густо-зелена (бук і граб стоять голі, і колір дає лише хвоя смерек).
Влітку домінують зелень дерев і синь води, і все це де-не-де поцяцьковане яскравими ягодами, квітами й грибами.
А восени… Восени озеро віддзеркалює не лише зелень, а безліч відтінків жовтого та червоного.
В озеро, заховане природою серед гір, біжать потічки з усіх сторін, і гуляючи навколо цього дива, ти майже весь час чуєш їхню музику.
Гриби – сушені й консервовані, ягоди, вина й настоянки, бринза й інші сири – все це спокушає тебе з усіх сторін.
Спокушають і інші речі. Можливість покататись на коні. Можливість дістатися на плоті на середину озера… Плотом керує пан Степан. У вільний від цієї роботи (а робота дуже важка фізично) час працює начальником охорони у національному природному парку «Синевир». А раніше був тут головним єгерем.
Якщо ви попросите, пан Степан дозволить покерувати плотом.
А на середині озера він вдарить дошкою по плоту – і ви почуєте луну від цього звука десь далеко, причому через досить відчутний час… Кажуть, що так він виганяє з пасажирів свого транспортного засоби демонів. Щоправда, сам пан Степан цього не підтверджує.
Майже в кожного (та напевно, не майже, а таки в кожного), хто був на Синевирі, є фото, зроблене біля впізнаваної в усьому світі дерев’яної скульптури. Туристи додали їй унікальності, напхавши в неї – наскільки дозволяє людський зріст – монеток. Монеток дуже різних країн. Напевно, щоб повернутись…
А якщо вам пощастить з екскурсоводом, ви дізнаєтесь, що озеро з адміністративної точки зору розташоване в селі Синевирська Поляна, і це село – чемпіон Закарпатської області з кількості матерів-героїнь. Наразі, наскільки відомо екскурсоводу «Аури міста» панові Михайлу (а йому відомо багато чого), їх 68. А у 2008 році, якщо вірити офіційним джерелам, було аж 104. При цьому загальна кількість мешканців села трохи перевищує одну тисячу.
І таких унікальностей тут чимало. Треба просто уважно слухати місцевих мешканців, закоханих у свій край та готових про нього розповідати.
…Прогулянка біля Синевиру має магічні властивості, і одна з них – властивість викликати шалений апетит.
Тому наступною зупинкою має стати закарпатська колиба – з унікальним меню, властивим лише цьому регіону.
Про кулінарні деталі – далі.
Артрезиденція «Аура міста» Арттерапевтична програма «Евакуйовані» реалізується громадською організацією «Центр спільного розвитку «Дієва громада» за підтримки проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини.