Новини
БОТАНІЧНА ІЛЮСТРАЦІЯ АКВАРЕЛЛЮ: МАЙСТЕР-КЛАС ВІД СВІТЛАНИ БОЙКОВОЇ-КАЛЮЖНОЇ
Жов 9, 2022

– Перше, що треба зробити – це дуже добре роздивитись обрану вами модель, – каже художниця з Миколаєва Світлана Бойкова-Калюжна, починаючи майстер-клас з ботанічної ілюстрації. Він відбувся у Сваляві на Закарпатті в рамках проєкту «Дослідницька артрезиденція «Аура міста» 9 жовтня.

…У ролі моделей виступило осіннє закарпатське листя.

Пильно вдивляєшся, навіть занурюєшся у прожилки, відтінки, дефекти, відблиски – і це починає межувати з медитацією…

Захід зібрав людей з дуже різним досвідом – життєвим і професійним. Але об’єднані вони тим, що вимушено стали евакуйованими у власній країні. І майстер-клас для них – не просто можливість спробувати намалювати листя аквареллю. Це ще й можливість виговоритись, поділитись досвідом, зануритись у спогади.

До прикладу, Світлана Голуб, переселенка з Борисполя, взагалі не має досвіду в живописі. Зізнається, що навіть у дитинстві акварель на смак не куштувала (решта ж з учасників майстер-класу пригадують, як робили це). Вона мешкає наразі в одному з гуртожитків Сваляви. До речі, опинилась тут абсолютно випадково: прямували в березні до Чернівців, де на одного з членів родини чекала робота, а на вокзалі у Львові на табло випадково переплутали потяги… Так Світлана й опинилась у Сваляві замість Чернівців. Така пригода її не засмутила, подумалось: так – отже, так… Місто сподобалось, знайшлись однодумці… Світлана намагається відвідувати всі заходи «Аури міста». Вважає їх по-справжньому терапевтичними.

Щодо людей, більш досвідчених у живописі – на майстер-клас завітав навіть Олександр Винник, один із резидентів «Аури міста». Будучи професійним художником, та ще й викладачем у своїй справі, з глибоким інтересом слухав він поради колежанки Світлани, просив поділитись досвідом, робив висновки щодо того, як використає набуті знання в подальшій роботі з учнями.

Тим часом мова йшла не лише про мистецтво, а й про закони фізики, про властивості тих чи інших фарб та інструментів, про користь подібних занять для дітей (уміння зосередитись під час малювання в подальшому допомагає засвоювати математику), про історію ботанічної ілюстрації (колись вона мала абсолютно прикладний характер: до винайдення фотографії професійні художники таким чином ілюстрували книги про властивості різних рослин, у тому числі лікарський).

…Дуже важко провести чітку межу між майстер-класом та арттерапевтичним заняттям, і захід від Світлани дійсно став тому переконливим прикладом. Адже кожен звідси поніс із собою не лише намальоване листя й нові знання, а й умиротворення й душевний спокій – наскільки це можливо в реаліях війни, в реаліях евакуації.

Артрезиденція «Аура міста» Арттерапевтична програма «Евакуйовані» реалізується громадською організацією  «Центр спільного розвитку «Дієва громада» за підтримки проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини.

Інші новини