Новини
Артрезиденція «Аура міста – 2023-2024» стартувала у новому форматі: прихисток для митців_кинь у ризику під час війни
Гру 3, 2023

П’ята артрезиденція «Аура міста» стартувала перед різдвяно-новорічними святами і триває наразі в місті Свалява Закарпатської області. Цього разу – трохи у видозміненому форматі.

«Наразі наше основне завдання – тимчасово прихистити митців і митикинь, яких війна позбавила звичних безпечних умов життя і, відповідно, умов для творчості», – каже Оксана Очкурова, голова ГО “Центр спільного розвитку “Дієва громада”, яка організовує артрезиденцію.

Реалізовуючи свою мету, “Аура міста” приєдналася до міжнародної мережі культурних інституцій @Artists at Risk (AR), яка надає прихисток мистецьким і культурним діячкам і діячам у межах України.

Тобто, у рамках цьогорічної «Аури…» митцям на два місяці забезпечені безпечні й комфортні умови проживання, організований комфортний побут, а також надані всі матеріали, необхідні для творчості. Тихе провінційне місто Свалява Закарпатської області, максимально віддаленої від зони бойових дій, дає відчуття безпеки – наскільки це взагалі можливо зараз у нашій країні. А відчуття безпеки у комфортному побуті дає можливість відновити душевні сили, знайти нові ідеї для творчості. Плюс – поспілкуватись у професійному колі.

Один із принципів роботи цьогорічних співорганізаторів «Аури…» – міжнародної мережі культурних інституцій Artists at Risk (AR) – є таким: «Ми свідомі, що жоден куточок України не можна вважати абсолютно безпечним, проте надаємо перевагу підтримці тих митців_кинь (за потреби з сім’ями), які знаходяться в найбільшій небезпеці. Зокрема тих, хто втратили житло через бомбардування або окупацію, або вимушені були виїхати з областей, які межують із зоною бойових дій».

У той же час, AR заохочує горизонтальні комунікації між партнерами, де резиденція-партнер (Аура міста) допомагає з інтеграцією та творчою реалізацією для AR-резидента.

В «Аурі міста 2023 – 2024» у якості резидентів беруть участь художники Оксана Сорока, Кирило Орел, Олег Винник-Штеп і Олександр Винник, причому Оксана й Кирило – вперше. Із особистістю й творчим доробком кожного з них ми познайомимо наших читачів у наступних матеріалах.

***

А тим часом нагадаємо, що «Аура міста» – це мистецька резиденція, яка спрямована на об’єднання мистецького середовища та громадського активізму останнім часом розкриває мистецький потенціал української провінції .

Три роки поспіль, починаючи з 2019, дослідницька арт-резиденція «Аура міста», яку організовує ГО «ЦСР «Дієва громада», вабила митців/мисткинь та поціновувачів сучасного українського мистецтва на самісінький схід України – у провінційне місто Старобільськ на Луганщині. Після окупації регіону другий рік команда «Аури…» організовує артрезиденцію на самісінькому заході України – у такому само провінційному місті Свалява Закарпатської області. Таким чином об’єднуючи країну та через мистецтво реагуючи на запити й виклики, які виникають у нашому суспільстві.

Кожного разу «Аура…» – це навіть не культурна подія, а сукупність культурних подій. Її справжніх учасників/учасниць завжди в десятки разів більше, ніж власне резидентів/резиденток. Це учасники майстер-класів та арт-терапевтичних занять, екскурсій та лекцій і туристичного картування регіону, це й відвідувачі виставок, а у випадку з «Аурою міста – 2022» – це ще й учасники аукціону, які придбали картини, щоб спрямувати кошти на допомогу ЗСУ. Таким чином, за чотири роки в «Аурі…» в різних якостях взяли участь сотні українців.

У Старобільську події артрезиденції об’єднувались такими темами, як туристична привабливість регіону або проблеми реабілітації ветеранів АТО/ООС. У Сваляві «Аура міста – 2022» була присвячена широкій і важкій темі «Евакуйовані» – тобто, присвячена болю тих людей, які втратили свій дім, і в багатьох випадках назавжди.

Хоч у Старобільську, хоч у Сваляві «Аура…» завжди залишала абсолютно матеріальний спадок: це і митецький продукт – зразки живопису, вироби з глини, розпис по тканині тощо, і мурали, які змінили обличчя Старобільська, й відремонтовані приміщення (для проведення мистецьких заходів), а у випадку із Свалявою навіть галерея.

Команда «Аури…» може змінюватись, проте дехто, долучившись до арт-резиденції один раз, стає його активним учасником/учасницею в подальшому. Так, львівська художниця Олена Каїнська, кураторка минулорічної «Аури…» й учасниця артрезиденцій старобільського періоду, наразі співпрацює з міжнародною мережею культурних інституцій Artists at Risk (AR) і активно долучилась до організації «Аури міста 2023 – 2024».

Інші новини