Замки Закарпаття – це історія війн, історія архітектури, історія будівельних технологій… Історія кохання. І взагалі – історія європейської цивілізації.
У цьому переконались переселенці – учасники екскурсії, організованої в рамках Артрезиденції «Аура міста» 12 листопада.
…Знайомство із замком графа Шенборна вкотре переконувало: в Закарпатті практично будь-яка дорога чи доріжка є теренкуром. Тобто, тропою здоров’я. До замка треба піднятись… Піднялись межи величезних дерев, які пам’ятають ще полювання графа Шенборна. Якщо ти обираєш коротший шлях (а не той, що для зручності вимостили бруківкою), сходинками для тебе слугує коріння дерев. Як на середину листопада – вражають відтінки зеленого. У чистотілу (а він квітує, ніби в травні!) свій відтінок листя, у моху на деревах свій; у плюща, який плететься вгору по стовбурах тих же дерев – свій; так само свій у листя верболозу, яке полощеться в озері… Вистачає тут і жовтого, й червоного, й коричневого. І коричневе листя, яке з дерев переселилось на яскраво-зелену (в листопаді!) траву, виглядає так, ніби воно шкіряне…
Екскурсоводка, яка розповідає про замок (…історія, кохання, полювання…), виглядає як жива ілюстрація до власної розповіді.
…Замок Сент-Міклош у селі Чінадієво вражає не лише тим, що занурює в історію імперій аж до XIV століття. Він унікальний ще й тим, що є чудовим прикладом того, як у наш час можна зберігати культурну спадщину. Його – вперше в Україні – взяли в оренду на 49 років відоме подружжя художників із Закарпаття Йосип та Тетяна Бартоші. І завдяки їхнім зусиллям, їхньому професіоналізму тут тепер – замість автопідприємства чи військової частини, як було за радянський часів – працюють музей, художня галерея, школа мистецтв. Тут відбуваються виставки картин та світлин, пленери, інші мистецькі заходи. Сюди їдуть туристи з усіх усюд.
Енергетику цього місця важко передати словами.
…І тут хочеться закохуватись. Правда.
***
Артрезиденція «Аура міста» Арттерапевтична програма «Евакуйовані» реалізується громадською організацією «Центр спільного розвитку «Дієва громада» за підтримки проєкту «Розбудова структур надання послуг та освітнього потенціалу для психосоціального забезпечення в Україні», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини.